Kancelaria Parafialna czynna w od poniedziałku do soboty: 8.00 - 09.00 i 16.00 - 17.45

(z wyjątkiem cyklicznych nabożeństw)

Ksiądz dyżurny -  tel. komórka: 797 581 565  

Wikariat - tel. stacjonarny 29 745 64 59


Ks. proboszcz - tel. stacjonarny 29 745 38 11 

e-mail: ostrow.chdp@wp.pl

 Nr konta parafialnego: 

BS Ostrów Mazowiecka
77892300080024658320000001

Podwójne Święto Matki Bożej i Wojska Polskiego – 15 sierpnia

15 sierpnia przypada Święto Wniebowzięcia Matki Boskiej. Dzień ten stanowił kulminacyjny moment tzw. okresu zielonego, stąd też nazywano go Świętem Matki Boskiej Zielnej. Dziś także obchodzimy Święto Wojska Polskiego.

15 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzi się jedno z najważniejszych świąt maryjnych: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Jak bowiem głosi przysłowie: \"Na Wniebowzięcie – zakończone żęcie\". Zbiera się wówczas pachnące zioła i kwiaty, m.in. macierzankę, piołun, paproć, rumianek, estragon, a szczególnie koriander, kocanki (kwiaty wierzby) i dziewięciornik błotny.

W dniu tym poświęcone w kościele wianki z kwiatów, zbóż i ziół wieszano w izbach (najczęściej pod świętymi obrazami) dla ochrony przed ogniem, piorunami i złymi mocami. Ogromnym wzięciem cieszy się przy tym wspomniany koriander, zwany w gwarze kolender, mający zapewnić dobre małżeństwo. Roślinę tę wszywają młódce w zanadrze sukni ślubnej lub zapalają i rzucają jej pod nogi, gdy przestępuje próg chaty, a także podkładają koniom weselnym pod uprząż. Po zasuszeniu wiesza się zielną wiązankę w mieszkaniu i budynkach gospodarczych.

 

Święto Polskich Sił Zbrojnych

To Święto Wojska Polskiego – święto pamięci byłych żołnierzy, którzy polegli w obronie Polski oraz święto obecnych obrońców naszej Ojczyzny. W roku 1989 przywrócone zostało jako święto państwowe. Dla Polaków ma ono dodatkowo szczególne znaczenie z powodu „Cudu nad Wisłą”.

To taka niesamowita duma, honor i zaszczyt być żołnierzem Rzeczypospolitej. Służyć - nie oczekując nagród i wyróżnień. 15 sierpnia swoje święto obchodzi całe Polskie Wojsko. Wszystkim żołnierzom, kombatantom i pracownikom resortu obrony życzymy, aby poczuli w sobie tę niewiarygodną radość z noszenia munduru, bycia częścią czegoś wielkiego. 

Żołnierze, jesteście solą tej ziemi i gwarantem spokojnego jutra - za co Wam dziękujemy z głębi serca. Bądźcie zdrowi, niezawodni i niepokonani!  Wszystkiego najlepszego!

 

Scroll to Top