15 sierpnia przypada Święto Wniebowzięcia Matki Boskiej. Dzień ten stanowił kulminacyjny moment tzw. okresu zielonego, stąd też nazywano go Świętem Matki Boskiej Zielnej. Dziś także obchodzimy Święto Wojska Polskiego.
15 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzi się jedno z najważniejszych świąt maryjnych: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Jak bowiem głosi przysłowie: \"Na Wniebowzięcie – zakończone żęcie\". Zbiera się wówczas pachnące zioła i kwiaty, m.in. macierzankę, piołun, paproć, rumianek, estragon, a szczególnie koriander, kocanki (kwiaty wierzby) i dziewięciornik błotny.
W dniu tym poświęcone w kościele wianki z kwiatów, zbóż i ziół wieszano w izbach (najczęściej pod świętymi obrazami) dla ochrony przed ogniem, piorunami i złymi mocami. Ogromnym wzięciem cieszy się przy tym wspomniany koriander, zwany w gwarze kolender, mający zapewnić dobre małżeństwo. Roślinę tę wszywają młódce w zanadrze sukni ślubnej lub zapalają i rzucają jej pod nogi, gdy przestępuje próg chaty, a także podkładają koniom weselnym pod uprząż. Po zasuszeniu wiesza się zielną wiązankę w mieszkaniu i budynkach gospodarczych.
Święto Polskich Sił Zbrojnych
To Święto Wojska Polskiego – święto pamięci byłych żołnierzy, którzy polegli w obronie Polski oraz święto obecnych obrońców naszej Ojczyzny. W roku 1989 przywrócone zostało jako święto państwowe. Dla Polaków ma ono dodatkowo szczególne znaczenie z powodu „Cudu nad Wisłą”.
To taka niesamowita duma, honor i zaszczyt być żołnierzem Rzeczypospolitej. Służyć - nie oczekując nagród i wyróżnień. 15 sierpnia swoje święto obchodzi całe Polskie Wojsko. Wszystkim żołnierzom, kombatantom i pracownikom resortu obrony życzymy, aby poczuli w sobie tę niewiarygodną radość z noszenia munduru, bycia częścią czegoś wielkiego.
Żołnierze, jesteście solą tej ziemi i gwarantem spokojnego jutra - za co Wam dziękujemy z głębi serca. Bądźcie zdrowi, niezawodni i niepokonani! Wszystkiego najlepszego!
